Ekonomi

SSB Lideri İsmail Demir: Mavi Vatan’ın yeni gücü SİDA olacak

Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir de A Haber ekranlarında Türkiye’nin yerli savunma sanayi projelerindeki son durumu değerlendirdi.

“SİDA ÜZERİNDEN ÇAKIR FÜZESİ ATILABİLİR”

İsmail Demir, yeni Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ile ilgili yaptığı açıklamada “Üzerinde top kulesi var. Buradan belli kalibre silahlarla ateşlenebiliyor. Üzerine çeşitli füzeler, roketler koyabiliyoruz. Yerli mühimmatımız çok. Üzerine koyduğumuz kamera kendimize ait. sadece denizden denize değil, denizden denizaltına taarruz vaziyetindeler. Boyutları değişebiliyor. O kadar çok fonksiyonumuz var ki. Çakır füzesi SİDA’dan fırlatılabiliyor.”ifadeleri kullandı.

“ÜZERİNE ELEKTRONİK SAVAŞ ELEMANLARINI DA YERLEŞTİREBİLİRİZ”

SİDA’nın NATO tatbikatına katıldığını hatırlatan Demir, şunları kaydetti: “Geçtiğimiz yıl insansız deniz aracımız NATO tatbikatına elektronik harp unsurları ile katıldı. Üzerine hem önleyici hem de sürpriz elektronik harp unsurları koyabiliyoruz. Harekat unsurunun en önemli unsuru rakibinizin varlığını hissetmeniz. Onu algılamalı ve o seni algılamamalı.”şeklinde konuştu.

“BİZİ İZLEMEYE DEVAM EDİN”

Demir konuşmasında şunları söyledi:

Yerlilik oranını yüzde 20’den yüzde 80’e çıkararak Türk Savunma Sanayii’nde büyük bir atılım gerçekleştirdi. Yerli ve milli silahlarla terörün beli kırıldı. Türkiye’nin geliştirdiği silahlar dünya tarafından takip edildi ve ihracat adetleri arttı.

Bu alanda hızlı bir ürünleşme görüyoruz ve ekilen tohumlar meyve veriyor. Çok sayıda yeni platform kullanıma sunuldu. Teknoloji geliştirme konusunda da büyük adımlar atıyoruz. Büyük bir insan kaynağımız var. Her alanda iddialıyız. Bizi izlemeye devam edin. Oyunun kurallarını değiştiren sonuçlar alacağız. Türkiye’nin insansız sistemler konusunda havada, karada ve denizde iddiaları var. Havelsan simülatörde çok hızlı.

TCG ANADOLU 400 MİLYON EURO ÜLKEDE KALDI

TCG Anadolu’yu taşeronlaştırsaydık en az 400 milyon euro daha ödememiz gerekecekti. Ömür boyu bakımına da daha fazla para gidecekti.

F-16 ‘KURTULUŞ’ PROJESİ

F-16’larda yerlileştirmeye gideceğiz. Dünyanın her yerinde bir modernleşme projesi var ama bizimki bir kurtuluş projesi. Sisteme hakim olacağız. Modernizasyon yaparken sistemleri yerelleştiriyoruz. İnşallah daha ileri adımlar atacağız. Hassas vuruş mühimmatında paha biçilmez. Elektronik harbe karşı da önemli önlemler alıyoruz.

KAYNAK: HABERLER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu